Rýma – toto zánětlivé onemocnění nosní sliznice pozná pravděpodobně každý. Většinou nás začne svědit nos, kýcháme a pobolívá nás hlava, protože nosní sliznice je neprůchodná rozšířením krevních cév a jejím otokem.
Rýma nás může trápit krátkodobě – to je akutní stav. Může být i chronická (např. kvůli alergii), dále infekční nebo hormonální. U chronické rýmy se v prvé řadě musí vyšetřit příčina, například odstranění alergenů, dráždivých látek nebo i odstranění nosní mandle.
Zaměříme se na to, jak rýmě předcházet. Hodně záleží na tom, jakou máte vlhkost doma nebo v kanceláři.
Pokud vlhkost vzduchu bude nižší jak 40%, většinou to vede ke zduření a otoku nosní sliznice. Nedostatečnou vlhkost poznáme i podle toho, že nás pálí oči nebo nás může začít bolet v krku – protože nedostatečnou vlhkostí nám vysychají sliznice.
Naopak, pokud bude vlhkost vzduchu vyšší jak 50 – 60%, to zas podporuje množení roztočů a plísní, což je jedna z příčin alergií.
Optimální vlhkost vzduchu od 40 – 60% dokážou změřit vlhkoměry a zvlhčovače vzduchu. Záleží též o jakou místnost se jedná. Je velmi důležité pravidelné a dostatečné větrání.
Díky novým technologiím jsou na trhu k dostání i levnější zvlhčovače vzduchu. Jsou efektní a používají se vždy v uzavřené místnosti.
Jsou tři typy zvlhčování:
· ultrazvukové
· parní
· studené
Pokud si nechcete nebo nemůžete zvlhčovač vzduchu pořídit, je tu možnost zvýšit vlkost vzduchu:
· použít závěsný odpařovač na radiátor – voda v nádobě se musí každý den vyměnit, aby odpařovač měl správný účinek
· sušením prádla na radiátorech – ale toto nepřehánět, místnost by se měla pravidelně větrat, aby se nám neobjevila plíseň
Ale pokud nás už rýma začne trápit a než půjdete do lékárny, zkuste tyto babské osvědčené rady:
· horká slaná koupel nohou a horký bylinný čaj
· propláchnutí (vdechnutí) slané vlahé vody nosem, zvlášť, pokud máte ucpaný nos
· inhalace aromatického oleje na ucpaný nos – olej z máty, eukalyptu, teatree, alpy – na kapesník si nakapejte trochu oleje nebo alpy a pravidelně inhalujte
· zápary – vdechovat páru z heřmánku, fenyklu nebo vařených brambor ve slupce ( zápar – 1 velkou lžíci heřmánku zalejeme 1l vroucí vody a pod ručníkem vdechujeme 10 – 15 minut páru z heřmánku)
· bolavý a odřený nos potíráme mastičkou z měsíčku
· spíme ve zvýšené poloze, pod hlavu si dáme větší polštář
· chránit si venku hlavu čepicí.
Prevence a léčba:
Vždy před příchodem sychravého počasí, nejenom v začátcích rýmy pijeme bylinkové a ovocné čaje oslazené medem (šípkový čaj, zázvorový čaj). Snězte často misku kysaného zelí, jezte česnek, křen, cibuli, jablka, citrusy.