Pokud vám trouba peče jen shora, je možné péct takové kousky, které se dají na plechu snadno obracet. Tak například koláče se švestkami nebo s nastrouhanými jablky. Je možné i s rozinkami a mandlemi – vše musíme trochu více do koláče vmáčknout, aby se při obracení náplň nevyklopila a nezůstala přilepená na plechu.
Nejdříve troubu předehřejeme na 15 minut při nastavení knoflíku na 220°C. Poté vložíme vymazaný plech s koláči do trouby a pečeme 25 – 30 minut. Po této době vypadají koláče již jako hotové, ale ze spodní strany jsou ještě nedopečené, obrátíme je proto pomocí obracečky na druhou stranu. Musíme opatrně a rychle, aby vše proběhlo co nejplynuleji. Opět vložíme do trouby, nyní již stačí na 15 – 20 minut propéct i zadní stranu koláčů. Že jsou hotové, vás upozorní svojí libou vůní, která se poline kuchyní. Pak už stačí jen vytáhnout z trouby a chvíli nechat vychladnout. Teprve pak obracíme a pocukrujeme.
Jsou téměř k nerozeznání od koláčů upečených v troubě, která peče správně. Navíc jsou možná více křupavější.
Podobně jako koláče, můžeme upéct bábovku. Ne ve formě bábovkové, ale ve formě dortové. Forma bábovková je dosti vysoká a těžko by se v ní bábovka propekla, aniž by překlopením neztratila tvar. Dortovou formu vymažeme, vysypeme moukou, nalijeme těsto. Dáme do předehřáté trouby péct na cca 25 – 30 minut.
Na plech vymažeme doprostřed ve tvaru kruhu – jako je v průměru dortová forma, tuk a shora upečenou bábovku překlopíme z dortové formy. Pečeme dalších cca 15 – 20 minut. Aby se překlopení povedlo, dortovou formu nejdříve po obvodu objedeme nožem a odendáme boční stěnu formy. Také je třeba delším podběrákem nebo nožem projet mezi dnem formy a spodní částí bábovky, které už je zpola upečené. Když upečenou bábovku vyndáme z trouby, špejlí můžeme vyzkoušet, zda je dobře upečená. Ale už na pohled tomu tak bude. Stačí jen přenést podběrákem na talíř a pocukrovat. Dobrou chuť!
Poznámka: Doba pečení a nastavení teploty bude asi individuální – podle stavu trouby.