Klíčem k úspěchu je zrnitost
Ukvapený nákup bez rozmyslu se nevyplácí, týká se to i filtračních písků a největším úskalím bývá v tomto případě nedostatečná informovanost. Bohužel všichni obchodníci nejsou seriózní a někteří vám mohou poradit pouze v jejich vlastní prospěch. U filtračních křemičitých písků https://www.chlorito.cz/pisek-do-piskovych-filtru/ nerozhoduje barva, ale velikost a tvar zrnek. Ta musí být v optimálním doporučovaném rozmezí od 0,5 do 1,2 mm a zároveň musí mít zrníčka ostré hrany. Ty způsobí, že se mezi nimi lépe zachytí i velmi drobné nečistoty. Na velikosti zrnek rovněž záleží, jestliže jsou příliš malá, vyplavují se z filtračního zásobníku do vody v bazénu a usazují se pak na dně. Velké frakce zas nedokážou účinně zachytit nežádoucí mechanické částice.
Použitý písek nevyhazujte
Každá filtrační náplň má omezenou životnost. V průběhu filtračního procesu dochází k neustálému omílání – erozi povrchu zrnek, ta se o sebe třou a zmenšují svůj objem. Jakmile přesáhne určitý průměr, filtrace špatně zachytává nečistoty a to je čas k výměně. Náplně naštěstí nejsou drahé a tak tento zásah nepředstavuje výrazný problém v rodinném rozpočtu. Přesto však použitý písek nevyhazujte, může vám být nápomocen při přesazování květin a na záhonu pro kypřejší zeminu. V zimních měsících je využitelný jako posypový materiál, který zastoupí agresivní posypovou sůl.
Jak často jej měnit
Výměna by se měla provádět v pravidelných intervalech zhruba každé tři roky až pět let, v závislosti na vytížení nádrže. Již po dvou letech filtraci zkontrolujte a prohlédněte tvar omílaných zrn. V průběhu koupací sezóny musíte dbát na čistotu filtrační patrony a zhruba jednou týdně provést zpětný průplach s odvodem nečistot do kanalizace.
Vhodnou náhradou za křemičitý písek může být minerál s názvem Zeolit, který se vyznačuje velkou absorpční schopností a zároveň je schopen vychytávat z vody toxické látky, jako jsou dusičnany nebo amoniak.