Bezhotovostní platby

Virtuální peníze

Při pohledu do historie můžeme začít u výměnného obchodu, protože když jsme chtěli nějakou věc, tak se dala vyměnit za jinou. Pochopitelně každý potřeboval jen některé věci, a proto je to dost nepraktické řešení. Od toho byli vynalezeny peníze, protože to je univerzální prostředek, za který se dá koupit zboží. Nejprve se razily, mince a až následně se k nim přidali papírové bankovky.

mince na stojato

Tato kombinace je i nás v současné době, ale hotovost dost ustoupila. Žijeme totiž v době, kdy máme peníze v bance a velké procento z nich ani v realitě neuvidíme. Když budeme dodržovat zásady bezpečného chování na internetu a zacházení s údaji k internetovému bankovnictví, tak se nemusíme bát, že o peníze či část z nich přijdeme. Internetové bankovnictví je dobrá věc, protože doma z gauče můžeme provést potřebnou transakci a nemusíme třeba někam jet na pobočku. Takto pohodlně si můžeme také koupit zboží z e-shopu.

Pohodlné placení

Když jdeme do obchodu, tak první klasickou možností, jak zaplatit je vzít si s sebou hotovost. To však vůbec dělat nemusíme, protože se dá využít platební karty. Dnes jsou již běžně bezkontaktní, takže je stačí přiložit k terminálu a případně zadat PIN. Tato možnost není také žádnou novinkou, ovšem můžeme to udělat ještě jinak. Dá se totiž využít chytrého mobilního telefonu či hodinek s funkcí NFC. Samotné placení probíhá jako s kartou.

karta a hotovost

Vzhledem k tomu, že chytrý mobilní telefon nosíme všude s sebou, tak si nemusíme brát ani peněženku a vyrazit na nákup. Celý sytém je promyšlený tak, že platba probíhá přes virtuální kód, takže je to bezpečná záležitost. K placení můžeme využít například Google Pay, který podporuje spousta bank, takže v praxi nebude problém. Samotné potvrzení platby se dá provést otiskem prstu či skenem tváře, přičemž tyto prvky někdo těžko zneužije. Jak vidíte, tak chytrá zařízení pomáhají i v oblasti placení.

Close