Neklouzavost – jedno ze zásadních kritérií, které o výběru rozhoduje, je smykové tření. Jóga, kalanetika, meditační relaxace a protahování těla jsou cvičební a relaxační metody, prováděné především doma, ve vytápěné místnosti na pokojovou teplotu. Cílem je, abychom se již na počátku cítili příjemně, netrpěli pocitem chladu, což by nepřineslo kýžený efekt. (Naopak v posilovnách a v prostředí, kde se cvičí aerobik, by mělo být mnohem chladněji, ideálně 17 – 19 stupňů Celsia. Některé náročnější a dynamičtější partie jógy vám však dají zabrat a zpotíte se možná víc, než v posilovně, takže se neklouzavý povrch podložky na jógu s obalem může hodit.
Měkkost – příliš tuhá podložka nevyhovuje u klidnějších jogínských cvičení, což je např. Hatha jóga, zde oceníte hlavně dostatečně měkký povrch o síle nejméně 6 – 7 mm. Vyšší tuhost ovšem zajišťuje stabilitu při pohybu, což je u náročných cvičebních pasáží klíčové z hlediska bezpečnosti.
Přírodní versus syntetický materiál – počítejte s tím, že přírodní materiály budou vždy poměrně drahé, a že nebude tak snadné udržet je v čistotě. Patří sem zejména kombinace juty s protiskluznou pryžovou vrstvičkou a podložky vyrobené z korku. Korkové podložky také bývají nejdražší, mají rovněž spodní vrstvu pryžovou (z přírodního či syntetického kaučuku), ale jde o cenové relace, blížící se dvěma tisícům korun za jeden kus.
Nejvíce se ovšem prodává podložka na jógu z PVC, jeho výhodou je především univerzalita využití, střední tuhost vhodná pro všechny druhy cvičení, jednoduchá údržba včetně možnosti vyprat podložku v pračce (na 30 stupňů) a samozřejmě přijatelná, nízká cena. Vyrábí se v pestrých pastelových barvách a ty mají příznivý vliv na psychiku v průběhu cvičení, takže můžete volit tu, která buď posílí některou z oslabených čaker, anebo působí na psychiku jako barva studená pro ochlazování, nebo teplá pro zahřátí.