Pokud si chtějí mladí lidé pořídit dům, pak obvykle volí hypotéku. Je to pro ně totiž často jediná možnost, jak vysněnou nemovitost získat. Zde totiž nejde čekat, až si našetříme dostatek peněz – v tu dobu bude onen dům či byt již dávno prodaný.
Ovšem zdaleka ne každý má stejné finanční možnosti. I to je důvod, proč existuje mnoho typů hypotéky – každý si tak může vybrat tu, která mu bude nejvíce vyhovovat. Jednou z těch nejoblíbenějších je pak hypotéka bez doložení příjmu.
A není divu, koneckonců příliš nízký příjem je jedním z hlavních důvodů, proč bývá žádost zamítnuta. Zde je tento krok přeskočen, což znamená, že je dostupná daleko širšímu množství lidí. To platí zvláště pro mladé lidi, kteří ještě nemají dlouhodobé zaměstnání, a tedy nemají ani vysoký plat.
Zde je však nutné si uvědomit, že podobně jako kterýkoliv jiný typ, i tento má určitá rizika, se kterými je dobré se seznámit. Jistě, nechtějí po nás doložení našeho čistého měsíčního příjmu, avšak výměnou za to má často přísnější pravidla i sankce za jejich porušení.
Také je jen na nás, abychom si spočítali, zda ji skutečně budeme schopni splácet, a to je něco, co mnoho lidí nedokáže. Jistě, mohou si spočítat, že peněz budou mít dost, avšak zapomínají na to, že mohou přijít nečekané události, jako například onemocnění, které jim jejich příjem sníží. O tom, že někdy mohou mít vyšší výdaje, například na Vánoce, ani nemluvě.
Rozhodně se tedy vyplatí si vždy před podpisem vše důkladně promyslet a pročíst. Ideální je, pokud požádáme o pomoc někoho nestranného, kdo nám upřímně řekne, zda je to skutečně dobrý nápad či nikoliv.
Jistě, představa nového vysněného domova je rozhodně lákavá, avšak není dobré zapomínat, že ceny nemovitostí jsou v současné době velmi vysoké, a že tedy budeme hypotéku splácet velmi dlouho. A za tu dobu se toho může mnoho udát. Skutečně se tedy takovýto závazek vyplatí?