Naučte se šetřit

1. Vytvořte si přehled svých příjmů a výdajů
Ze všeho nejdřív si ujasněte, jaké jsou vaše měsíční příjmy a výdaje. Rozepište si to nejlépe na papír. Díky tomu získáte ideální přehled o tom, kam teče většina vašich peněz. Následně se zamyslete, jestli je možné některé položky z vašich výdajů odstranit nebo alespoň omezit. Své výdaje a příjmy si pak každý měsíc zapisujte. Pro tento účel můžete využít klasický zápisník a psát si ručně, v dnešní době ale existuje i mnoho aplikací na mobilní telefony, díky kterým lze útraty zaznamenávat a které vám také podají informace o vašich financích.
kreditka v ruce
 
2. Vyhněte se impulzivním nákupům
Při šetření je dobré nakupovat věci ve slevách, ale pouze v případě, že víte, že věc opravdu potřebujete nebo budete potřebovat. Vyhnout byste se měli impulzivním nákupům věcí, které nepotřebujete, ale láká vás právě jejich snížená cena. Pozor také na to, že slevy někdy mohou být pouze na oko. Pokud si tedy už chcete něco ve slevě pořídit, dobře si zjistěte, kolik daná věci stojí beze slevy. Dobré je také projít několik obchodů a ceny si porovnat.
 box na peníze
3. Sezónní oblečení nakupujte mimo sezónu
Ať už zimní či letní oblečení nakupujte mimo sezónu. Vyplatí se to zejména u internetových obchodů, které ke konci sezóny a po sezóně vyprodávají své skladové zásoby, aby mohly naskladnit zboží na novou sezónu. Pokud tedy v únoru víte, že máte zničené zimní boty a budete na další sezónu potřebovat nové, nečekejte na listopad, ale kupte si je již v únoru. Stejně tak je výhodné nakupovat letní oblečení na začátku podzimu. Často tak ušetříte až tisíce korun.
 obyčejné propisky
4. Založte si spořící účet
Ke svému běžnému účtu si ve vaší bance založte spořící účet. Tyto účty jsou většinou k běžnému účtu bez poplatku a je na nich poměrně nízký úrok. Nicméně vám mohou pomoci šetřit, když si na tento účet budete pravidelně odkládat určitou sumu peněz.

Close